Kultura: Brunejské jídlo

08.08.2018

O Bruneji jsme již psali v článcích Sběrači razítek, Kultura: Pozůstatky zhýralého utrácení a Kultura: Příběhy za pozlátkem . A co Brunejské jídlo? Někde jsem se dočetla, že je sultán, a podle něj samozřejmě celý stát, zblázněný do jídla a do jeho focení a sdílení na sociálních sítích. Asi je to proto, že se zde nemůže pít a kouřit, takže co jiného jim zbývá, že?

Kultura stolování

V restauracích se Vám stane, že budete jíst rukama. V místních Malajských restauracích najdete konvičku s vodou, která je určena k tomu, abyste si umyli prsty – takže to proboha nepijte! Jezte pouze pravou rukou, protože levá je považována za špinavou. Pokud si nabíráte jídlo ze společného talíře, vždy použijte příbor a jídlo neberte rukou.

Brunej měla v minulosti problém s hygienou, ale nyní se snaží dohnat Singapur a sultán a jeho země se snaží zvyšovat místní hygienické standardy. Jídlo na ulici je tedy i pro nás poměrně bezpečné.

Neoficiální národní jídlo

Pro opravdové dobrodruhy nabízí brunejská kuchyně svojí největší specialitu ambuyat. Jedná se o lepivou, táhnoucí se hmotu. Ambuyat se jí hůlkami tak, že se na ně speciálně namotá a potom se namáčí do hodně pálivé omáčky připomínající sambal. Sám o sobě totiž ambuyat nemá žádnou chuť. K Ambuyatu si většinou vyberete několik dalších talířků například s rybami, masem a zeleninovým salátem. My a ani další dva cizinci, které jsme v restauraci potkali, jsme ambuyatu na chuť nepřišli a docela nás tohle jídlo pobavilo tím, jak může být něco jak vizuálně, tak chuťově odporné. Ale místní ho prostě milují.

Trh Kianggeh

V centru Bandaru najdete venkovní trh Kianggeh, který byl ten nejčistší trh, který jsme v Asii viděli. Původně byl trh o pár stovek metrů na jiném místě, ale nesplňoval hygienické požadavky, proto obyvatele požádali o pomoc sultána a ten jim postavil zcela nový, zastřešený trh. Zde seženete ovoce, zeleninu, místní výroky a zajímavosti, jako třeba rostlinu, ze které se vyrábí suchý šampón.

Večerní trh v Gadongu

Dále od centra je večerní trh v Gadongu. Je to oblíbené místo místních pro levné pouliční jídlo a další nákupy. Pokud budete bydlet blízko nebo budete mít k dispozici auto, určitě tuto jedinečnou kulturní zastávku nevynechejte.

Brunejská kuchyně nás celkově moc nezaujala. V porovnání s okolními je o poznání dražší a slabší. Pokud Vás přepadne hlad, naštěstí je již i v Bruneji možné skočit do nějakého mezinárodního řetězce jako McDonald nebo KFC.

Zákaz alkoholu

Brunej je zemí, kde závislost může vést až k trestu smrti. V zemi je zakázán veškerý alkohol. Kromě destilátů také pivo a víno. S cigaretami je to trochu lepší, protože nejsou nelegální. V Bruneji je ale velký problém je koupit. Na hodně místech je kouření zakázáno a pokuty jsou v Bruneji hodně vysoké a nekompromisní.

Zákaz alkoholu ale podporuje lidskou vynalézavost. Nemuslimské obyvatelstvo nebo všichni, kteří si chtějí občas vychutnat sklenku alkoholu, jezdí do místních kasin, kde je veřejným tajemstvím, že nabízejí také nabízejí alkohol a hazardní hry. Pokud budete mít šanci se na takové místo podívat, určitě neváhejte. Myslím, že to může být zajímavý kulturní zážitek.