Zajímavá místa: 5+1 míst, která jsme navštívili v Sarawaku

09.08.2017

Je možné, že jste o Sarawaku nikdy neslyšeli. Co když Vám ale řeknu, že je to jeden z členských států Malajsie a leží na ostrově Borneo. To už zní povědoměji, že? Ostrov Borneo nabízí obrovské množství parků a dalších nejen přírodních atrakcí. Během našeho času v Sarawaku jsme navštívili a můžeme doporučit následující.

1)    Čínské muzeum

Nejlepší místo, kde se dozvědět víc o historii Sarawaku a příchodu čínské menšiny do země. Muzeum je v centru Kuchingu a jeho návštěva je zadarmo, takže je to dobře investovaná hodina času, ze které si odnesete spoustu zajímavých informací a pochopíte jedinečnost tohoto místa.

2)    Národní park Bako

Do NP Bako se dá pohodlně dostat místní dopravou. Nasedáme do autobusu a za necelou hodinu jsme v malé rybářské vesničce, odkud nás lodí dovezou přímo do parku. Je hlavní sezóna, takže mají ubytování v parku dlouhou dobu dopředu zarezervované. Na turistování v parku máme tedy jen půl dne, protože se musíme odsud ještě dostat a poslední loď odjíždí, podle přílivu, v pozdním odpoledni.

Park je velice dobře udržovaný a nabízí celou škálu turistických stezek, které vedou přes několik druhů deštných pralesů až k zátokám s průzračně čistou vodou (a údajně i s krokodýli).

3)    Setkání s orangutany

Na orangutany v parku Semenggoh lze taky pohodlně dojet místním autobusem. Je to komplikovanější s plánováním času, protože krmení orangutanů je v předem stanovených časech – v 10:00 a v 15:00, ale dá se to. Orangutani zde žijí volně v lesích, takže není zaručené, že se na krmení dostaví. I tak to stojí za zkoušku, protože když přijdou, je to opravdu zážitek. Máme štěstí. Objevili se hned tři. I když strašně prší.

4)    Sarawak Cultural Village

Seznámení s místní kulturou ve vesnici hodinu od Kuchingu máme spojené s návštěvou celosvětově známého hudebního festivalu Rainforest World Music Festival. Během odpoledne procházíme  typické „long houses“, zkoušíme vyfukovat šipky, které používají domorodci k lovení zvířat a obdivujeme řemeslnou výrobu. Večer se atmosféra mění a ožívají hlavně dvě pódia, na kterých se střídají kapely s celého světa. Co by to bylo za „Rainforest“ festival, kdyby nepršelo. I tak jsme si to my i tisíce dalších lidí užili. Mokří, v blátě, ale šťastní.

5)    Národní park Mulu

Národní parku Mulu jsme navštívili až později, protože byl celý srpen beznadějně vyprodaný. Rozhodli jsme se ho ale nevynechat a udělali jsme dobře. Více o celé návštěvě v samostatném článku.

+ 1 zajímavost

K dalšímu výletu se váže spíš úsměvná historka. Chtěli jsme se v hlavní sezóně vyhnout turistům a objevit také nějaké zajímavé zapomenuté místo. V jedné agentuře jsme potkali slečnu, která nás svým barvitým vyprávěním o nočním výletu do pralesa tak očarovala, že jsme se ho rozhodli zakoupit. Slečnu jsme odhadovali na 13 let, a i proto nám imponovala svými obchodnickými schopnostmi. Bohužel nemáme nejmenší zdání, kde jsme to byli. Užili jsme si procházku po pralese, zdálky viděli nosaté opice a dozvěděli se spoustu zajímavostí o životě  domorodců. Byli jsme tam my dva a průvodce. Večer nám na ohýnku v bambusu udělal večeři a vydali jsme se lodí pozorovat krokodýly v noci. Občas jsme zahlédli záblesk oka, ale to bylo vše. Bylo to hezké, bez lidí, ale nic ojedinělého. Nedalo nám to se nevrátit do kanceláře a zjistit, že slečně je 23 a studuje vysokou školu. Věk u Asiatek se nám opravdu hodně špatně odhaduje…