Zajímavá místa: Příběhy za pozlátkem

27.05.2017

O sultánatu Bruneji jste si již mohli přečíst v článku „Kultura: Pozůstatky zhýralého utrácení“. Co při návštěvě nevynechat a jaké jsou příběhy za těmito zajímavými místy?

Plovoucí vesnice Kampong Ayer

V hlavním městě Bandar Seri Begawan najdete největší plovoucí vesnici na světě Kampong Ayer, které na první pohled nevzbuzují dobrý dojem. Vnějšek není důležitý. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že do domů je zavedena elektrika, čistá voda i kanalizace a jednopatrové rodinné domy mají rozlohu několika set metrů. Jejich obyvatelům na souši parkuje Mercedes. Ti chudší mají Toyotu. A i když mají možnost se přestěhovat na souš, tak nechtějí.

Hotel The Empire & Country Club

Hotel The Empire & Country Club je podle odhadů jedna z nejdražších budov na světě. Mramor na podlaze i stěnách střídá slonovinou vykládané zábradlí. Hotel nemá jen jednu budovu, ale rovnou pět. Nejlepší je, že se do hotelu bez problému můžete podívat. Prošli jsme ho celý a nikdo nás nezastavil. Vzít si s sebou plavky, tak bychom se i vykoupali v bazénu, kde několik hostů jezdilo na paddle boardu nebo kánoi. Na hotelu je nejúžasnější jeho historie. V 90. letech zde sultán pořádal obrovské party, na které zval celebrity z celého světa. Pilo se a veselilo. A i obyvatelé měli na tyhle oslavy vstup zadarmo. Aktuálně si můžete užít šestihvězdičkového luxusu v téměř prázdném resortu od 5000 Kč za pokoj.

Royal Regalia Brunej

Muzeum, kde je vystavená část sultánových darů, které dostal od hlavních představitelů států a bohatých přátel. Vstup je zdarma, ale musíte se zout a veškeré věci a nahrávací zařízení nechat v uzamčené skříňce u vchodu. Je to taková jen jedna z ukázek toho, jaké neuvěřitelné bohatství a celosvětovou prestiž sultán kdy měl.

Zábavní park Jerudong

Zábavní park Jerudong Park je většinou již zavřený. Na místě nám řekli, že zrovna něco opravují, ale spíš byste museli mít štěstí, aby něco fungovalo. Kuba byl dost zklamaný, protože je zde 850 metrů dlouhá dráha pro motokáry. Pokud někdo budete mít štěstí a svezete se, dejte vědět.

Národní park Ulu Temburong

V Bruneji najdete také národní park Ulu Temburong. Protože jsou ceny v Bruneji podstatně vyšší než v Malajsii, doporučuji si Bornejskou přírodu užít spíše například v Národním parku Mulu v Malajsii.