Kultura: Pozůstatky zhýralého utrácení

23.05.2017

Představte si, že máte téměř neomezený zdroj peněz a pořídíte si vše, co vám přijde jako dobrý nápad. Tak, jak to udělal sultán v Bruneji. Brunej patřila díky svým ropným nalezištím k nejbohatším státům na světě. Až do roku 2006 měl nulový státní dluh, zdravotnictví a školství zdarma a obyvatelé nemuseli platit daně. Země zažívala obrovský rozkvět. Vše trvalo do chvíle, kdy začala v roce 2007 ropná krize.

Návštěva Bruneje je tak maximálně na 2 dny, takže je ideální spojit s dovolenou v Sarawaku v Malajsii. Oproti okolním zemím Vás čeká setkání s velmi silnou muslimskou kulturou. Takže neváhejte vše vidět, dokud ještě můžete.

Sultán disponoval obrovskými příjmy z prodeje ropy. Kupoval drahá auta, koně a nejnovější vymoženosti. Stavěl paláce z mramoru a slonoviny a zábavní parky s v té době nejlepšími atrakcemi. Pořádal koncerty největších světových hvězd pro své obyvatele. Vstupné zdarma. Ve veřejném parku pokládal kilometry pěšinek pokrytými tartanem, protože si princezna usmyslela, že začne běhat. Pak však cena ropy spadla.

 

Sultánovy nemovitosti chátrají a zejí prázdnotou. Vstupné zdarma a rozpočty na údržbu vzaly za své jako první. Na nejdražších koních nikdo nejezdí. Hotelové komplexy jsou prázdné. Většina atrakcí v zábavním parku již byla rozebrána a prodána, dokud ještě byla použitelná. Nepřipravenou ekonomiku sultanátu zasáhla ropná krize drtivě.

Brunej je země, kterou stojí za to navštívit co nejdříve. Jak se sultánova finanční moc postupně vytrácí spolu se zásobami ropy, upevňuje ji pomocí náboženství. Doposud rozvolněná politika státu se začíná hodně měnit. V rámci opatření zavádí sultán Hassanal Bolkiah právo šaría. Obyvatelé jiných vyznání v minulosti žili v Bruneji poklidně. Nyní si však represe ze stran úřadů si podezřele často vybírá početnou komunitu křesťanů. Nemuslimské obyvatelstvo ztratilo také některá práva počínaje možností zakládat firmy.